Zvonice

Zvonice ve Rtyni v Podkrkonoší je nazývána zvonicí rtyňského typu, neboť žádná s podobným tvarem či konstrukcí nebyla v celé České republice ani v Evropě dosud nalezena. Byla postavena v letech 15921594, což prokázaly dendrochronologické testy. Všechny trámy jsou původní ze smrkového dřeva, jsou spojené dřevěnými hřeby, není zde žádný kovový spoj. Stabilitu zachovává tzv. plovoucí čep, který umožňuje, aby se zvonice mohla za nepříznivého počasí zvolna pohybovat.

Ve čtvercovém zvonovém patře se nalézá zvonová stolice, která nese tři zvony.

První zvon byl zavěšen hned po zbudování zvonice, je nazýván „Poledník“, neboť se s ním zvonilo v poledne.

Druhý zvon je nejmladší, nejzdobenější a největší (váží 565 kg). Pro Rtyni v Podkrkonoší je památný, neboť jsou na něm vyryta jména rodů, jejichž potomci ve Rtyni v Podkrkonoší žijí dodnes. Hlas tohoto zvonu můžeme slyšet pouze při významných příležitostech, proto se mu také říká „Slavnostní“.

Třetí zvon byl zavěšen jako poslední, je to zvon Jiříka z Poděbrad, je malý, ze rtyňských zvonů nejstarší a nejpamátnější. Dostal jméno „Mračník“, neboť se s ním rozháněly mraky.

Zvonice Rtyně v Podkrkonoší z let 1592 - 1594

Tato unikátní stavba je vzácnou upomínkou na důkladné stavitelství. Zvonice je symbolem naší obce. Od roku 1996 je součástí městského znaku. V letech 20142019 proběhla oprava nosné konstrukce zvonice.

 

informace o muzeu
mapa
Adresa:
Pod Rychtou
542 33 Rtyně v Podkrkonoší
Telefon:
E-mail:
otevírací doba
Otevřeno:
KVĚTEN, ČERVEN, ZÁŘÍ
pátek – neděle
10:00 – 12:00 a 12:30 – 16:00

ČERVENEC, SRPEN
úterý – neděle
10:00 – 12:00 a 12:30 – 16:00

ŘÍJEN - DUBEN
po předchozí dohodě
předchozí
fdsfasdfasdf
následující
Městské muzeum Rtyně v Podkrkonoší
Pod Rychtou
542 33 Rtyně v Podkrkonoší
Mobil: 602 123 990
Email:

Provozovatelem webu je Městské muzeum Rtyně v Podkrkonoší, která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýzy návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy.

Více o cookies
Upravit nastavení
Přijmout vše