Městské muzeum Rtyně v Podkrkonoší

Rtyňská muzejní tradice se zrodila roku 1936 ustanovením padesátičlenného muzejního spolku, v jehož čele byl učitel místní školy Antonín Vorlický. Do jedné místnosti tehdejší obecné školy začal spolek shromažďovat historické předměty a dal tak základ Rtyňskému muzeu. Několikerým stěhováním a nevhodným zacházením došlo ke značným ztrátám na původních sbírkách. Dnes je městské muzeum umístěno v bývalém Památníků 1775, který byl v roce 1975 přestavěn z rychetské konírny k 200. výročí selského povstání. Jednotlivé expozice dokumentují významné události, tradice i život a práci zdejších obyvatel od dávné minulosti až po současnost.

 

Expozice etnografie dokumentuje historii města a představuje návštěvníkům zařízení selské světničky, nástroje a předměty denní potřeby obyvatel na přelomu 18. a 19. století.

 

Expozice selského povstání 1775 připomíná na dobových dokumentech a modelech příčiny a průběh selských bouří a seznamuje s vůdcem selského guberna, rtyňským rychtářem Antonínem Nývltem – Rychetským.

 

Expozice podkrkonošského hornictví, která vznikla v roce 1992, je neustále doplňována a je tak nejobsáhlejší expozicí rtyňského muzea. Řada unikátních exponátů dokumentuje těžbu uhlí a rud v oblasti Jestřebích hor od roku 1590 – 1990. Jsou zde zastoupeny hornické uniformy, nástroje historické a současné a minerály Jestřebích hor. K unikátům patří hornické prapory z let 1828 – 1842, důlní mapy, měřičské potřeby a kompletní vývojová řada důlních lamp. Práce horníků je zachycena i na kresbách akademického malíře Oldřicha Jirky.

 

Další hornické památky je možno shlédnout přímo v terénu. Vedou k nim překrásnou krajinou Jestřebích hor značené naučné stezky. Expozice rtyňského muzikantství představuje rtyňské hudební tradice, zejména hornickou hudbu, hudební skladatele Antonína Nývlta, Karla Koletu a jeho bratra Čeňka, dlouholetého kapelníka.

 

Otevírací doba

květen – říjen

pondělí – neděle

9:00 – 12:00 a 12:30 – 16:00

 

 

VSTUPNÉ

Dospělí                                  20 Kč

Studenti, senioři                  10 Kč

Držitelé průkazu ZTP          10 Kč

Děti do 6 let                         zdarma

Držitelé průkazu ZTP/P      zdarma

 

ZVONICE                              jednotné vstupné 5 Kč

 

ZDARMA: Pedagogický doprovod školních skupin, průvodci CK se skupinou, držitelé průkazu AMG, ICOMOS, Národní muzeum, organizací Ministerstva kultury a Zväz múzeí na Slovensku, novináři po předchozí akreditaci.

 

 

informace o muzeu
mapa
Adresa:
Pod Rychtou
542 33 Rtyně v Podkrkonoší
Telefon:
E-mail:
otevírací doba
Otevřeno:
KVĚTEN - ŘÍJEN
pondělí - neděle
9:00-12:00 12:30-16:00
LISTOPAD - DUBEN
po předchozí dohodě
předchozí
fdsfasdfasdf
následující
Městské muzeum Rtyně v Podkrkonoší
Pod Rychtou
542 33 Rtyně v Podkrkonoší