Městské muzeum Rtyně v Podkrkonoší

Rtyňská muzejní tradice se zrodila roku 1936 ustanovením padesátičlenného muzejního spolku, v jehož čele byl učitel místní školy Antonín Vorlický. Do jedné místnosti tehdejší obecné školy začal spolek shromažďovat historické předměty a dal tak základ rtyňskému muzeu. Několikerým stěhováním a nevhodným zacházením došlo ke značným ztrátám na původních sbírkách. Dnes je městské muzeum umístěno v bývalém Památníku 1775, který byl v roce 1975 přestavěn z rychetské konírny k 200. výročí selského povstání. Jednotlivé expozice dokumentují významné události, tradice i život a práci zdejších obyvatel od dávné minulosti až po současnost.

 

Expozice etnografie dokumentuje historii města a představuje návštěvníkům zařízení selské světničky, nástroje a předměty denní potřeby obyvatel na přelomu 18. a 19. století. Nově tu uvidíte expozici věnovanou místním spolkům a nápravně-pracovnímu táboře na Tmavém dole.

 

Expozice selského povstání 1775 připomíná příčiny a průběh selských bouří a seznamuje s vůdcem selského guberna, rtyňským rychtářem Antonínem Nývltem – Rychetským.

 

Expozice podkrkonošského hornictví, která vznikla v roce 1992, je neustále doplňována a je tak nejobsáhlejší expozicí rtyňského muzea. Řada unikátních exponátů dokumentuje těžbu uhlí a rud v oblasti Jestřebích hor mezi léty 1590–1990. Jsou zde zastoupeny hornické uniformy, nástroje historické a současné a minerály Jestřebích hor. K unikátům patří hornické prapory z let 1828–1842, důlní mapy, měřičské potřeby a kompletní vývojová řada důlních lamp. Práce horníků je zachycena i na kresbách akademického malíře Oldřicha Jirky.

 

Další hornické památky je možno zhlédnout přímo v terénu. Vede k nim překrásnou krajinou Jestřebích hor značená naučná stezka.

 

Otevírací doba

květen – říjen

pondělí – neděle

9:00 – 12:00 a 12:30 – 16:00

 

 

VSTUPNÉ

Dospělí                                  30 Kč

Studenti, senioři                  15 Kč

Držitelé průkazu ZTP          15 Kč

Děti do 6 let                         zdarma

Držitelé průkazu ZTP/P       zdarma

 

ZVONICE                            jednotné vstupné 10 Kč

 

ZDARMA: pedagogický doprovod školních skupin, průvodci cestovních kanceláří (pokud jdou na exkurzi se skupinou), držitelé průkazu AMG, ICOMOS, Národní muzeum, organizací Ministerstva kultury a Zväz múzeí na Slovensku, novináři po předchozí akreditaci.

 

 

informace o muzeu
mapa
Adresa:
Pod Rychtou
542 33 Rtyně v Podkrkonoší
Telefon:
E-mail:
otevírací doba
Otevřeno:
KVĚTEN - ŘÍJEN
pondělí - neděle
9:00-12:00 12:30-16:00
LISTOPAD - DUBEN
po předchozí dohodě
předchozí
fdsfasdfasdf
následující
Městské muzeum Rtyně v Podkrkonoší
Pod Rychtou
542 33 Rtyně v Podkrkonoší