Rtyňská venkovská domácnost 19. století

Nábytek selských světnic byl vesměs zhotoven řemeslně z tvrdého i měkkého dřeva a byl hodně zdoben malbou. Základní barva nábytku byla šedomodrá, zelená, hnědá a žlutá. Výzdobou jsou většinou květy. Těžký stůl se zkříženýma nohama byl nezdobený, zato opěradla židlí jsou zdobena vyřezaným srdíčkem. Na stěnách visí obrázky svatých. U stolu je loučník na svícení, jehož obsluhu měl na starost některý mladší člen rodiny. Šaty se věšely na kolíky zaražené ve stěnách, v přístěnku, nebo se ukládaly do šatní truhly v sednici. V domě nesměla chybět zásobní skříň „almárka“, v níž byly uloženy potraviny.

Typická domácnost v Podkrkonoší

informace o muzeu